Pi fonksiyonu ile gerçek değişken debili chilled beam

Chilled beam sistemleri, gerekli hava debisi, basınç kaybı ve yoğuşma noktası üzerinde soğutma suyu sağlandığında, sessiz çalışması, Coanda etkisi ile esintisiz hava dağıtımı, ve yüksek oranda karışımı ile termal konfor için eksiksiz bir sistem. Ancak taze hava debisi talebinin değişken olduğu mekanlarda hava debisi ve basınç kaybı değişiklikleri bir chilled beam sisteminde dengesizlikler oluşturabiliyor.

Geleneksel chilled beam sistemleri, talep kontrollü havalandırma sistemlerinde VAV (değişken debili) olarak kullanılmak istenirse, mekanın girişine yerleştirilecek bir taze hava motoru ile debi talebe göre ayarlanabiliyor. Ancak, kısılan taze hava damperi, oluşturduğu basınç kaybı sebebi ile indüksiyon oranını düşürürken hem Coanda etkisini yitirerek konforsuz bir hava dağıtımı oluşturuyor, hem de gerekli ısıtma/soğutma kapasitesini sağlayamıyor.

Flakt Woods’un geliştirdiği Pi sistemi ile, chilled beam ünitesi üzerinde yer alan bir motor sayesinde nozul pozisyonları ayarlanarak, talep edilen debi sağlanırken, tüm basınç kaybı mevcut nozulların üzerinde yaşanıyor, böylece yüksek indüksiyon oranı ile hem hava dağıtımı Coanda etkisi ile eksiksiz yapılıyor, hem de geleneksel chilled beam ünitelerine göre talep edilen soğutma kapasitesi %30 daha düşük hava debileri ile sağlanıyor, ve ihtiyaç fazlası şartlandırılmaş taze havanın yarattığı enerji sarfiyatı ortadan kalkıyor.

Taze hava damperi ile Pi motorunun yarattığı fark, yukarıda yer alan duman testinde de rahatça görülüyor. WEGA, NOVA ve LYRA modellerinde yer ala Pi seçeneği ile yüksek konforda gerçek bir talep kontrollü havalandırma!

Share this post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir